Свет

Шведска е шокирана од македонската трагедија. Татко си го уби 10 годишниот син

Шведска е шокирана од незапамтената трагедија на македонското иселеничко семејство Атанасови, откако на 8ми јануари таткото Делче Атанасов го уби својот 10 годишен син. Трагедијата се случила во местото Сoдертeље, во близина на Стокхолм. Според информации на Тв Стар од блиски на семејството пред трагичниот чин,...

Снежно невреме во Словенија, под Триглав висината на снежната покривка е 1,5 метар

Снежно невреме во текот на ноќта и утринава предизвика проблеми низ Словенија, а најмногу снег има во Кредарица кај Триглав, каде наврнаа метар и пол снег, па сега дебелината на снежната покривка на тоа место е 180 сантиметри. Како што јави словенечката новинска агенција СТА,...

Земјотрес од 5,1 степен го погоди Истанбул, нема информации за жртви

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во реонот на Истанбул. Земјотресот се случил во 10:42 часот по локално време и е силно почувствуван во многу области на градот, главно долж брегот на Мраморното Море, како и во градовите Бурса,...

Лидл повлекува божиќен производ: „Претставува ризик по здравјето“

Хрватската агенција за земјоделство и храна во саботата објави дека државниот инспекторат го повлекол производот „Адвент календар 75гр“. Причината за отповикувањето е затоа што производителот не го навел алергенот кикиритки на декларацијата. Производител на „Advent Calendar 75g“ со артикл броеви 5512509 и 5512510 е KDC Pomorzanka...