Штип

355 возачи казнети за брзо возење. 22 од Штип возеле пијани

Казнети се 355 возачи во текот на вчерашниот ден во спроведената акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, соопштија денеска од МВР. На територијата на Штип прекршоци направиле 40 возачи од кои  22 возеле...

Натпревар по роботика во Штип. Најуспешниот тим ќе замине на светско првенство во САД

Шеста година по ред во Штип се организира First Lego Lеague кој е во коорганизација на Електротехнички факултет и Машински факултет при Универзитетот Гоце Делчев. Идејата на натпреварот е насочување на мислите на младите кон добри и корисни цели. Од година во година интересот расте, годинава...

Хулигани ноќеска направиле ршум на пешачката патека

Хулигани ноќеска направиле ршум и уништиле урбана опрема на пешачката патека во Штип. Оштетени се неколку канделабри и друга опрема, поради што апел за општествена одговорност упати и градоначалникот Иван Јорданов: Ги повикуваме сите жители на поголема општествена одговорност и да ги осудат ваквите деструктивни...

Бурек што му нема рамен. Кои се мајсторите на вкусот за кој не се жали време за чекање ?

Бурек ќошето кај Мечо во Штип веќе е култно. Овде на ред за врел бурек и банички се чека секој ден, а за време никој не жали. Сите велат дека бурекот е неповторлив и дека рамен по вкус му нема. Кои се мајсторите на бурек приказната...

Ексклузивно цвеќе ќе се појави на градскиот пазар во Штип

Започна продажбата на свежо цвеќе на Градскиот пазар во Штип сега одгледувачите своите ги нудат на купувачите. Васе од Штип е еден од оние кои заедно со сопругата одгледува цвеќе веќе 20 години, вели дека благодарение на идејата на сопругата стигнал до ова каде е...

Мини ветерница на покрив во Штип

Ентузијаст од улицата "Димо Хаџи Димов" во Штип на покривот од својата куќа си направил мини ветерница. Експериментот веројатно бил успешен и ветерницата функционира, но соседите се жалат и објаснуваат зошто..."На куќа комшиите имаат инсталирано ветерница која е многу бучна кога има ветер и...

СДСМ Штип: Штипјани ќе плаќаат поскапа вода за пиење. Безидејноста и стравот СДС го искажуваат преку манипулација, возвратија од ВМРО ДПМНЕ

Во режија на градоначалникот Јорданов, мнозинството советници во Советот на Општина Штип предводено од  ВМРО ДПМНЕ донесе одлука за повторно зголемување на цената на водата за пиење на домаќинствата и на правните лица, рекоа на прес од СДСМ Штип. Безидејноста и стравот од фактот дека...

Јорданов: Штип оваа година е големо градилиште. Повеќе од 50 улици и тротоари ќе се реконструираат

Штип годинава е големо градилиште. Повеќе од 50 улици и тротоари ќе се реконструираат, најави денеска пред новинарите градоначалникот Иван Јорданов,наведувајки дел од улиците предвидени за рехабилитација. На овој обемен список за градба планирана е урбанизација на градскиот центар, како и градба на неколку катни...

Со цитати од македонски автори на ѕидовите од сите училишта во Штип,се одбележа Светскиот ден на мајчиниот јазик

Со цитати од македонски автори на ѕидовите од училиштата во Штип,се одбележа Светскиот ден на мајчиниот јазик. Еден од нив се најде и на гимназијата Славчо Стојменски. Го открија градоначалникот Иван Јорданов и директорката Весна Ристова. Тоа е една од мислите на Блаже Конески,...

Талат Џафери чека покана од штипскиот Универзитет за да дојде

Техничкиот премиер Талат Џафери би сакал да дојде во Штип и да го посети УГД,но претходно тој очекува покана. По ова,Ректорот на УГД Штип, проф.др Дејан Мираковски изјави. Ќе ни биде задоволство техничкиот Премиер Талат Џафери да го посети нашиот Универзитет. Идната недела протоколарно тој ќе...