Регион

БиХ: Големо невреме. Училишта и болници без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на ноќта погоди бројни делови на Босна и Херцеговина. Судејќи по фотографиите, еден од градовите кој поминал најтешко е Кључ. Градот во северозападниот дел од нашата држава во текот на ноќта претрпе материјална штета, за што...

Хрватска: Екс премиерот Санадер шеф на затворска библиотека

Поранешниот премиер на Хрватска, Иво Санадер, стана шеф на затворската библиотека во затворот Липовица. Санадер е задолжен за таканареченото „културно издигнување на затворениците. Санадер е префрлен од Реметинац во Липовица поради примерно однесување и нарушено здравје, според неговата одбрана. Тоа е полуотворен затворски систем,...

Србија: Харченко: Белград може да смета на поддршка од Русија

Амбасадорот на Русија во Србија, Александар Боцан-Харченко изјави дека Русија не го признава Косово, исто така, го поддржува територијалниот интегритет и суверенитет на Србија, како и дека Србија може да смета на безусловната поддршка на Москва во прашањето за Косово, пред се во Советот...

Руски бизнисмен ја тужи Хрватска и бара оштета од 35 милиони евра

Против Република Хрватска е поднесена тужба вредна над 35 милиони евра поради заплена на јахтата „Кралска романса“во сопственост на компанијата „Ланелија холдингс“ на рускиот претприемач со недвижности Алексеј Инкин. Јахтата е блокирана во пристаништето Трогир на барање на украинското обвинителство. Тоа ја поврзува со Виктор...

Земјотрес од 4 степени  утринава во Сараево

 Земјотрес со јачина од четири степени по Рихтеровата скала според првите мерења утрово ги вознемири жителите на главниот град на Босна и Херцеговина. Освен во Сараево земјотресот беше почувствуван и во неговата околина, јавува Анадолија.

Рама: Членството во ЕУ Бугарија го користи против соседите

„Пристапувањето на Албанија во ЕУ е блокирано поради несогласувањата меѓу Македонија и Бугарија. Да го искористиш местото во ЕУ како лост против соседите е најантиевропската работа што може да се замисли“. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама на панел дискусијата „Балканот во фокус“ во...

Големи протести против Орбан

Илјадници Унгарци излегоа синоќа на улиците на Будимпешта за да протестираат против прикривањето на сексуалната злоупотреба што доведе до оставка на претседателката Каталин Новак од партијата Фидес по бесот на јавноста. Премиерот Виктор Орбан и неговата конзервативна партија Фидес, на власт од 2010 година, се...

Нови земјоделски блокади

 Земјоделците од цела Грција и во текот на викендот продолжуваат со блокадите и активностите во пресрет на протестот во Атина што го закажаа за вторник попладне. Паралелно земјоделците го зголемуваат притисокот кон властите за да им дозволи на собирот да стигнат со трактори, откако вчера...

Антивладини протести во Загреб

Неколку илјади граѓани денеска се собраа во центарот на Загреб на антивладиниот протест организиран од опозициските партии од левицата и центарот, кои бараат распишување парламентарни избори. Собрани на плоштадот Св. Одиме на избори!“ бараат да се стави крај на корупцијата, криминалот, грабежите и, како што...

БиХ: Во Сараево пргласена епидемија на морбили

Во кантонот Сараево во Босна и Херцеговина е прогласена епидемија на заразната болест морбили, објавено е во Службен весник на Федерацијата Босна и Херцеговина. Во документот се наведени мерките што ќе се преземат за сузбивање на епидемијата. Според соопштението, за време на траењето на епидемијата...