Македонија

Нема бегање од сообраќајните казни. Ќе стигнуваат во плик и со фотографија како доказ

Нема бегање веќе од направените сообраќајни прекршоци и тие ќе стигнуваат на домашна адреса во плик кој како аргумент ќе содржи и фотографија. Ова засега се однесува, доколку сообраќајниот прекршок сте го направиле во некој делови од Скопје, Куманово и Тетово, каде веќе се инсталирани...

До денес никој од претседателските кандидати ги нема собрано потребните 10.000 потписи од граѓаните

До денес ниту еден од 11те канидатите за претседател ги нема собрано потребните 10.000 граѓански потписи, стои во извештајот од ДИК. Според истиот извештај до овој момент најдобро им оди на Бујар Османи од ДУИ , Максим Димитриевски од ЗНАМ и Билјана Ванковска од Левица....

Тие доаѓаат. Над 1.000 готвачи, келнери, шанкери, собарки и друг помошен персонал од Непал, Филипини и Малта од ова лето се на работа кај...

Над 1.000 готвачи, келнери, шанкери, собарки и друг помошен персонал од Непал, Филипини и Малта ова лето доагаат на работа кај нас а првенствено во Охрид. Тие треба да го решат огромниот дефицит на работна сила кој особено е изразен во угодтотелско-туристичкот сектор. „Околу 1.100...

Се реконструира ул. Милојкова. За Ново Село се предвидени повеќе проекти

Од денес започна реконструкцијата на ул. Милојкова во штипско Ново Село. Проект за кој од општинскиот буџет се одвоени половина милион денари. Во Ново Село во моментов се работи на поплочување на една од главните улици, а исто вакво поплочување е предвидено и за други...

ЦУК: Девет пожари на отворено во државата за 24 часа

Во последното деноноќие регистрирани се девет пожари на отворено во државава. Пожарникарите сите ги изгаснале, истовремено гаснејќи и други пожари во населените места, информираат утрово од Центарот за управување со кризи. Во последното деноноќие имало вкупно 1 924 повици на бројот за итни случаи 112...

Нов член на ДИК ќе се избира во среда

Собранието во среда се очекува да избере нов член на Државната изборна комисија (ДИК). Според информации на МИА, предлогот Абдуш Демири да биде седмиот член на највисокото изборно тело во земјата би можел да добие поддршка од повеќе од 80 пратеници, иако за да...

1.000 евра просечна плата ветува СДСМ. Јогурт со бурек беше 50, а сега е 120 денари врати Мицкоски

Просечната плата СДСМ ја покачи на историски највисоко ниво од 40.000 денари или 650 евра, а во новиот мандат таа ќе достигне 1.000 евра, рекоа денес на прес од СДСМ. Не само што го исполнивме изборното ветување пред граѓаните за 500 евра просечна плата туку...

СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ Штип ги вкрстија копјата за образованието

Со прес конференција и соопштение до јавноста СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ Штип денес ги вкрстија копјата на тема образование. Од ВМРО – ДПМНЕ со критични констатации на пресот одговорија на следниов начин. Кога веќе ветениот центар во Штип го нема,дали знаете дека во постоечките студентски...

Се намалуваат цените на бензините и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во однос на одлуката од 23.2.2024 година. Новите цени од полноќ се Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт, изнесуваат: ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 82,50 (денари/литар) ЕУРОСУПЕР...

Нема лек за преку ред, се жалат и граѓаните и докторите

Само да прашам... Јас не сум за преглед... Само за минута е , нема да задржувам... ова се најчестите објаснувања за оние кои сакаат да се спровнат преку ред и низ гужвите пред матичните лекарски ординации да обезбедат пристап до Мој термин. Според Чолакова, системот...