HomeЕксклузивноШтип и Берово, се лидери на Зелена енергија во регионот

Штип и Берово, се лидери на Зелена енергија во регионот

Published on

Штип и Берово се лидери во регионот во искористувањето на ткн. Зелена енергија.Повеќе од институциите во Штип веќе имаат фотоволтаични панели.

Освен соработката со Фондацијата Отворешно општество,Штип има и други релации за комплетирање на проектот за искористување на овој вид на енергија

Беровчани се оптимисти.Трошоците битно ќе се намалат со зелената енергија

Овој чекор ќе го намали загадувањето на воздухот во зимскиот период,кога Берово се грее на дрва за огрев.

Производството на зелената енергија е повеќе од бенефит за училиштата и останатите институции,зошто.

На ниво на регион, резулатите се повеќе од очекувани

По тој повод денеска во Штип се оддржа завршната конференција на тема Зелена трансформација,во организација на Фондот за отворено општество и Националниот младински совет.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...