HomeМакедонијаВласта и подготвува конкурентска заседа на мобилните оператори. Цените во Македонија се...

Власта и подготвува конкурентска заседа на мобилните оператори. Цените во Македонија се поскапи од европските, вели министерот Николовски

Published on

Доаѓа крајот на класичниот дуопол во Македонија кога станува збор за мобилните оператори. Ваквата најава од страна на Владата значи граѓаните ќе имаат поголем избор, наместо досегашниот „Телеком“ и „А1“ чии услуги се поскапи споредено со најголем дел од европските земји, најави министерот за транспорт и врски Александар Николовски на Фејсбук статус.

Би сакал да објавам дека сериозно ја разгледуваме можноста за доделување лиценца за ТРЕТ МОБИЛЕН ОПЕРАТОР. Нашата анализа кажува дека цените за мобилната, како и за кабелската телевизија и интернет услугите се поскапи од најголем дел европски земји. На пазарот постои класичен дуопол.  Затоа мора да бараме мерки да ПОЕВТИНАТ услугите. Граѓаните да имаат подобри и поевтини услуги. Затоа потенцијално решение е ТРЕТ МОБИЛЕН ОПЕРАТОР, објави министерот Николовски

Колку вие плаќате  за  мобилен  ?

Според стандардот, овие цени за граганите се очигледно големи  а споредбата со цените во повеке развиени европски  земји  едноставно, разочарува.  За колкав период најавениот  нов оператор би се  појавил на пазарот и за колку би се намалиле  цените  е неизвесно но во прашање се најмалку 6 месеци.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...