HomeМакедонијаАмбасадорката Агелер е воодушевна од Мицкоски што  во недела ќе се заколне...

Амбасадорката Агелер е воодушевна од Мицкоски што  во недела ќе се заколне во Северна

Published on

Амбасадорката на САД во Македонија Кристина Агелер е воодушевена од изјавата на идниот премиер Христијан Мицквски дека  при заклетвата  во недела тоа ќе го стори под  уставното име   Северна Македонија, изјави таа во интервју   за емисијата “ 360 степени“.

 Ние често разговараме со нив преку нашиот амбасадор во Атина и во Вашингот. Ќе кажам дека беше разочарување за раководство во Вашингтон кога Претседателката реши да не го употреби уставното име на земјава при давањето  заклетва и искрено тоа што идниот премиер и министри тоа ќе го направет, е нешто што ние го поздравуваме

Дали ова е доволно бидејки Мицкоски најави дека  Северна ќе биде за надвор и службено,  но дека дома тој останува на Македонија?

Има разлика во Преспанскиот договор – употребата на формалното Уставно име и колоквијална употреба. Знам многу правници од сите страни кои ова одблиску го разгледуваа. Ние не сме тие што запишуваат, внимаваат на резултатот, ќе бидам искрена Сад сакаат да се покаже почитување кон Преспанскиот договор како што е предвидено . Како што реков, ја поздравиме одлуката на идниот премиер да го користи уставното име за време на заклетвата, се надеваме дека сите министри ќе го следат тој пример и дека потоа ќе продолжат ко идните важни собири.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...