HomeМакедонијаЗНАМ за министри ги предлага Филков и Минчев , а Деспотовски во...

ЗНАМ за министри ги предлага Филков и Минчев , а Деспотовски во СДСМ нема да прифати никаква партиска функција доколку не победи на изборите

Published on

Движењето ЗНАМ За наша Македонија за министри во новата Влада ги предлагаФилков и Минчев , потврдија од партијата.

Доколку на 30 јуни не бидам избран за претседтел на СДСМ нема да прифатам ниту една друга партиска функција во знак на принципиелност, изјави еден од четворицата канидати за претседател на СДСМ Јован Деспотовски.

Јас со изјавата јавно декларирав дека доколку неуспеам на 30 јуни да ја добијам довербата од членовите јас нема да прифатам ниту една друга фунција во партијата, ќе останам член и ќе продолжам да давам придонес.Истото очекувам дека ќе го направат и другите противкандидати иако исто така пропуштија добра можност при кандидатурата да ја поднесат таа изјава, истакна Деспотовски.

Деспотовски, пред десеттина дена ги повика Петровска, Филипче и Бајдовски, останатите тројца канидати за претседател на СДСМ да потпишат декларација со која нема да прифатат алтернативна функција во партијата доколку не бидат избрани за претседател.

На овој начин, Деспотовски сакаше да испровоцира искреност, а не кандидатура за подоцнежно тргување со партиска функција.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа на неколку категории граѓани и забрана за физичка активност на отворено

Владата на денешната седница поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа...

Што итно треба да се направи ако телото прегрее на високите температури

Неколку основни правила кои можат да спасат и живот  треба да се знаат кога...

ВМРО ДПМНЕ: Ако Филипче имаше морал тој во политиката немаше да се врати

Венко Филпче, претседателот на СДСМ, е човек без морал бидејки ако го имаше тој...