HomeМакедонијаНеофицијално. Кој во кое министертсво ќе биде во новата Влада

Неофицијално. Кој во кое министертсво ќе биде во новата Влада

Published on

Ниту на денешната средба со ЗЕЛС, мандатарот Христијан Мицкоски не ги откри имињата кои ќе бидат дел од новата влада. Сепак, според извори на ТВ 21 се споменуваат следниве имиња.

Се очекува генерален секретар  да биде Панче Тошковски.

Министер за одбрана – се спомнуваат имињата на Игор Јанушев и Владо Мисајловски?

Министер за внатрешни работи – се спомнуваат имињата на Александар Јанев, Панче Тошковски, Игор Јанушев?

Министер за правда – “ЗНАМ”,

Министер за заедници – Лупчо Димовски,

Министер за надворешни работи и надворешна трговија – Тимчо Муцунски

Министер за Економски прашања – Алтернатива

Министерка за финансии – Гордана Димитриевска

Министер за економија и труд – Бесар Дурмиши

Министер за енергетика – Сања Пожиновска

Министер за земјоделство – Цветан Трипуновски?

Министер за здравство – Арбен Таравари

Министер за образование и наука – Весна Јаневска

Министер за социјална политика – Фатмир Лимани

Министер за транспорт – Александар Николовски?

Министер за екологија – Изет Меџити

Министер за спорт – Борко Ристевски.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...