HomeМакедонијаИма ли шанси? 30.000 минимална плата и 32% придонеси предлага Северозападната комора...

Има ли шанси? 30.000 минимална плата и 32% придонеси предлага Северозападната комора на Македонија

Published on

30.000 минимална плата и 32% придонеси предлага Северозападната комора на Македонија во намерата да се обезбеди работна рака, запирање на иселувањето и перспективна економија, и предлага на новата влада извршниот директор Дурим Зекири.

Барањето на СКСЗМ е придонесите кои од минималната плата изнесуваат 47% и се прогресивни, да се намалат на 32% но минималната нето плата да биде 30.000 денари. Што значи дека повторно ќе се плати истата сума на придонеси со што нема да се оштети буџетот на државата, но во меѓувреме ќе креираме услови за подигање на моралот кај нашите вработени, вели Дурим Зекири.

Според Зекири, многу компании на работниците сега исплакаат пари на рака а со овој концепт праксата сега ке се формализира па компаниите парите ке ги исплакаат легално. Дали овој предлог е реално можен и прифатлив?

Од Синдикатот за овој предлог велат:

Намалувањето на придонесите за сметка на работничките плати е болна тема за секоја влада бидејки клучните пари во Фондот за пензиско и здравство треба да доагаат одтаму а нив ги има се помалку. Дефицитарниот кратер се шири а овде се и очекувањата од по 5 000 денари линеарно згокемување за пензионерите.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа на неколку категории граѓани и забрана за физичка активност на отворено

Владата на денешната седница поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа...

Што итно треба да се направи ако телото прегрее на високите температури

Неколку основни правила кои можат да спасат и живот  треба да се знаат кога...

ВМРО ДПМНЕ: Ако Филипче имаше морал тој во политиката немаше да се врати

Венко Филпче, претседателот на СДСМ, е човек без морал бидејки ако го имаше тој...