HomeМакедонијаАпасиев не сака спикер што ќе зборува албански во парламентот. Мицкоски не...

Апасиев не сака спикер што ќе зборува албански во парламентот. Мицкоски не сака да го коментира

Published on

Димитар Апасиев, водачот на Левица не би поддржал спикер што ќе зборува албански во Парламентот, изјави тој на прашањето дали за ова функција би го поддржал Африм Гаши.

Од друга страна за оваа изјава на Апасиев, Мицкоски изјави.

Од кого Мицкоски очекува поддршка за конституирање на Соберанието.

Претседалот на ЗНАМ Максим Димитриевски од новиот парламентарен состав има високи очекувања.

Дали ЗНАМ и ВМРО ДПМНЕ се договорија  за идните кадровски решенија во Владата?

Во новиот парламентарен состав најмногу пратеници има коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ – 58, коалицијата За европска иднина предводена од СДСМ има 18 пратеници, коалицијата Европски фронт предводена од ДУИ има исто 18 пратеници, коалицијата Вреди 14, Левица шест и ЗНАМ шест пратеници.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа на неколку категории граѓани и забрана за физичка активност на отворено

Владата на денешната седница поради топлото време денес донесе препораки за ослободување од работа...

Што итно треба да се направи ако телото прегрее на високите температури

Неколку основни правила кои можат да спасат и живот  треба да се знаат кога...

ВМРО ДПМНЕ: Ако Филипче имаше морал тој во политиката немаше да се врати

Венко Филпче, претседателот на СДСМ, е човек без морал бидејки ако го имаше тој...