HomeМакедонијаДУИ и Европскиот фронт нема да се откажат од власта, велат аналитичари

ДУИ и Европскиот фронт нема да се откажат од власта, велат аналитичари

Published on

Дали изборните резултати  го неутрализираа дводеценискиот   притисок за власт од страна на ДУИ, е прашањето кое е актуелно по конечните изборни резултати.

Очекувате ли реакција по ова од Европскиот фронт ?

Иако неофицијално, помегу ВМРО ДПМНЕ и ВЛЕН  договор за соработка во новата влада  е  постигнат  а според него, тие добиваат владини сектори кои ни случајно неможат да се споредат со довчерашните амбиции на ДУИ.

Дали она што Влен го добива е соодветно  на актулениот распоред на силите?

За постетување, според  извори на албански медиуми Влен би требало да раководи со следните владини ресори.

1. Министерство за политички систем и заедници (Алтернатива);

2. Министерство за здравство (Алтернатива)

3. Министерство за економија (Движење БЕСА)

4. Министерство за труд и социјална политика (Движење БЕСА)

5. Министерство за екологија (Демократско движење)

6. Министер без ресор (Алијанса за Албанците)

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...