HomeМакедонијаСвета литургија предводеше македонскиот и охридски архиепископ господин господин Стефан во манастирот...

Света литургија предводеше македонскиот и охридски архиепископ господин господин Стефан во манастирот Св. Јован Богословец кај Свети Николе

Published on

Света литургија денес предводеше македонскиот и охридски архиепископ годподин господин Стефан во манастирот  Свети Јован Богословец во истоименото село кај Свети Николе.

Големиот верски момент, меѓу другото г.г. Стефан го потенцираше со значењето на Свети Јован Богословец .

Свети Јован Богословец меѓу другото ги напишал и двете Новозаветни книги.

Во своето обраќање до присутните верници г.г. Стефан испати и порака за сегашниот момент на живеење потенцирајќи:

За верниците овој ден е голем и нив таму ги имаше од речиси целата држава.

Присутен на денешниот празник беше и градоначалникот на Свети Николе Дејан Владев.

Покрај г.г. Стефан дел од светата литургија беа и брегалничкиот митрополит г. Иларион и бројни свештеници кои ја продолжија традицијата да бидат присутни на сите значајни верски празници и заедно да ги одбележуваат со верниците и граѓаните.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицковски и Орбан договориле специјална  соработка помегу Македнија и Унгарија. СДСМ прашува Која е улогата на Груевски во кредитот

Христијан Мицковски и Виктор Орбан оговориле специјална  соработка помегу Македонија и Унгарија на  повеке...

Министерството за здравство ќе прогласи мораториум за некои специјализации,а најдобрите пет студенти од медицинските факултети ќе бидат вработени веднаш

Мораториум на Докторските специјализации најави денес министерот за здравство Арбен Таравари. Причините за ова се...

ВМРО ДПМНЕ :  Филипче останува во политиката за да се аболира од криминалот

Венко Филипче, новиот претседател на СДСМ и денес беше актуелен за ВМРО ДПМНЕ. Тие...