HomeЕксклузивно14.490 пациенти со грип, 14 од нив починале

14.490 пациенти со грип, 14 од нив починале

Published on

14 лица сезонава починале асоцирани од грип. Од нив седуммина од Скопје, две лица од Штип и по едно лице од Велес, Куманово, Неготино, Гостивар и од Демир Хисар.

Бројот на заболени од грип годинава изнесува 14.490 пациенти, што е здолемување од 41,8% во споредба со истиот период лани. Кога станува збор за вакцинацијата, во овој период вакцинирани се 61.823 лица со бесплатна или комерцијална вакцина против грип, информираат од Институтот за Јавно здравје.

Последната недела на територија не целата земја биле пријавени 163 случаи на грип од кои најголем дел 111 на возраст од  15 до 64 години, 40 дете на возраст од 0 до 14 години и 12 лица на возраст над 65 години.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...