HomeМакедонијаПет коалициски сојузи ќе настапат  на зборите

Пет коалициски сојузи ќе настапат  на зборите

Published on

На помалку од една недела до официјалниот почеток на изборната кампања дефинирани се пет коалициски сојузи – „Коалиција за европска иднина“ предводена од СДСМ, коалиција „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, коалиција „Храбро за Македонија“ предводена од ГРОМ, коалиција „Европскиот фронт“ предводена од ДУИ и коалиција „ВРЕДИ“ на албанската опозиција.

Самостојно на изборите, според досегашните најави, одат ЗНАМ – За наша Македонија и партијата „Левица“.

Следната недела на 4 април започнува изборната кампања за седмите претседателски избори на кои во првиот круг на 24 април ќе се гласа за седум кандидати. Парламентарните избори, пак, се закажани на 8 мај, а до 2 април учесниците на изборите треба да ги достават до ДИК листите со кандидати за пратеници.

Досегашните анкети изборната победа ја насочуваат кон ВМРО ДПМНЕ и неговите  коалициски партнери кои се  24 на број и е досега најголемата коалција која настапила на избори.  ВМРО ДПМНЕ претендира  на сопствено  мнозинство во парламентот  повукувајки се на двотретинка поддршка од граганите.

Од СДСМ повторно влат дека анкетоте се нарачка и дека не сега, туку  8 мај е денот кога  ке се знаат реалните изборни резултати. За нив очекуван број на пратеници се 40  што с ДУИ би им овозможил повторна коалиција и власт.

Левица и ЗНАМ  немаат јавни очкувања но аналитичарите  заедно им предвидуваат помегу 10 и 12 пратеници.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...