HomeМакедонијаСо најдолгото оро во Македонија ,денес Свети Николе го одбележа својот празник...

Со најдолгото оро во Македонија ,денес Свети Николе го одбележа својот празник Тодорица

Published on

Со надолгото оро од над 300 учесници, денес во Свети Николе се оддржа 18 то издание на Фолк фестивалот Тодорица 2024.

За градоначалникот Дејан Владев, на пријатната атмосфера кумуваше и времето.

Убави зборови за фестивалот не штедеше и амбасадорот на Австрија во Македонија, Мартин Бамер, кој најави  збратимување на градот со град во Австрија.

На фестивалската сцена денес продефилираа над десетина фолк друштва од земјата

Светиниколчани расположени и весели.

Традиционално со години на ред. Тодорица е важен ден за граѓаните на Свети Николе. Со игра и песна, како што велат го чествуваат доаѓањето на пролетта.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...