HomeМакедонија90 Македонци на фронтот во Украина, 30 се веќе убиени тврди Русија

90 Македонци на фронтот во Украина, 30 се веќе убиени тврди Русија

Published on

90 македонски државјани се пријавиле да се борат на украинска страна, 30-мина од нив веќе се убиени. Ова се податоци кои ги сподели руското Министерство за надворешни работи.

Министерството за одбрана на Русија објави податоци за кои тврди дека го покажуваат бројот на странски платеници кои дошле да се борат за Украина од почетокот на војната.

„Од 24 февруари 2022 година, 13.387 странски платеници кои се борат за неонацистите пристигнаа во Украина. До денес, 5.962 од нив се елиминирани“, објави руското Министерството.

Според табелата објавена од руското Министерство, најмногу платеници се од Полска (2960),  Велика Британија, Романија и Хрватска, на листата се и американците и платеници од Грузија и Канада.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...