HomeМакедонијаКомисјата за заразни болести појасни кои деца можат да одат во градинка

Комисјата за заразни болести појасни кои деца можат да одат во градинка

Published on

Децата кои примиле вакцинална серија од три дози во примоимунизацијата во последните шест месеци, можат да одат во градинка, појасни денеска на прес претседателот на Комисијата за заразни болести др Александар Петличкоски.

На ова следеше и појаснување зошто ревакцината мора да биде примена во следните шест месеци.

Во меѓувреме,построга контрола на проверката на вакциналните картони.

Де Те Пер и Емербе вакцините можат да се примаат во ист ден, велат експертите.

Досега од црната кашлица на ниво на држава се евидентирани 200 случаи од кои 170 во Скопје. Во Штип и Кочани, согласно информациите од тамошните Центри за јавно здравје, случаи со оваа заразно заболување нема.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...