HomeМакедонијаЗаконот за нефер трговски практики системски ќе го реши хаосот со цените,...

Законот за нефер трговски практики системски ќе го реши хаосот со цените, вели Битиќи

Published on

Законот на нефер трговски практики ќе донесе ред со формирањето на цените на производите, убеден е вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, потенцирајќи дека компаниите веќе се однесуваат поодговорно.

За Битиќи, законот за нефер трговски практиќи нуди системско решение кое треба да функционира во наредниот период и да се стави крај на хаосот кој што тргнува од производителите, а завршува со граѓаните.

Во меѓувреме, вели Битиќи, Државниот пазарен инспекторат контроли ќе прави и понатаму што впрочем  е и негова примарна обврска.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...