HomeМакедонијаДенес е Задушница. Најблиските им оддаваа почит на мртвите

Денес е Задушница. Најблиските им оддаваа почит на мртвите

Published on

Денес е таканаречената зимска Задушница на која задолжително се оди на почивалиштата на најблиските.

На Градските гробишта во Штип и овој пат имаше огромен број граѓани почитувајќи го православниот обичај.

Кое е чувството во вакви моменти ?

За некои годините одкако нивните блиски ги напуштиле ништо не значат, бидејќи спомените живеат засекогаш.

Дали поминатите години од смртта менуваат нешто во чувствата кај живите ?

Освен оваа која секогаш е пред Прочка во годината има уште две, Духовденска и Митровденска.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...