HomeМакедонијаНа полноќ истекува рокот за собирање потписиза претседателски кандидати, но партиите за...

На полноќ истекува рокот за собирање потписиза претседателски кандидати, но партиите за нив веќе оддамна војуваат

Published on

На полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати, но партиите за нив веќе оддамна војуваат воглавно низ негативна кампања.

Во битката која што секој ден се разгорува се повеќе главни актери се СДСМ со својот кандидат Стево Пендаровски и ВМРО – ДПМНЕ со професорката Гордана Силјановска Давкова.

Освен нив, во трката на 24-ти април се и Бујар Османи од ДУИ, Арбен Таравари од опозицискиот блок „Вреди“, Максим Димитриевски од „Знам“, Билјана Ванковска како кандидат на „Левица“ и претседателот на „Гром“ Стевчо Јакимовски.

Возможно е до полноќ на нив да им се приклучи и некој од преостанатите осум кандидати, иако шансите не им се големи.

Без да губат време знаејќи го исходот од првиот круг, односно дека на 8 мај повторно како и пред пет години ќе се соочат Пендаровски и Давкова, СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ не пропуштаат ден, а да не испратат по некој куршум за против канидатите.

Единствено што нудат ДПМНЕ и Силјановска е да се откажеме од иднината, од надежта, да се изолираме и да се збогуваме со секоја вистинска и суштина промена за подобро утре. Само со Пендаровски е остварлива единствената реална надеж за светла македонска иднина- членство во ЕУ. Затоа на претстојните избори граѓаните ќе дадат силна поддршка за Пендаровски, стои во соопштението од партијата.

Должни на ова не останаа од ВМРО – ДПМНЕ кој одговорија.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...