HomeМакедонијаСиндикалните универзитетски барања за плати се политизирани, тврди премиерот Џафери

Синдикалните универзитетски барања за плати се политизирани, тврди премиерот Џафери

Published on

Координираните барања на синдикатите од петте државни универзитети се политизирани и се во функција на изборите, изјави денес техничкиот премиер Талат Џафери.

Според Џафери, решението на овој проблем за чија хронологија тој денес беше детален е следното.

Инаку, синдикатите со заеднички допис до премиерот доставија ултимативно барање за средба со него во рок од три дена што Џафери не го прифатил од како што рече службени обврски.

Протестот на синдикатите е поради не потпишаните колективни договори кои директно се рефлектираат на нивните примања во просек за околу 20% од нивните плати.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...