HomeМакедонијаЌе останат ли граѓаните без дрва.  Вработените од ЈП Национални шуми од...

Ќе останат ли граѓаните без дрва.  Вработените од ЈП Национални шуми од седми март најавуваат штрајк

Published on

Од седми март нема сечење и продавање на дрва за огрев, бидејки синдикатот на ЈП Македонски шуми најави штрајк, а причина се три неисплатени плати и сите додатоци на плата.

Од синсикатот упатија апел до надлежните од власта проблемот и последиците да ги сфатат сериозно.

Според синдикалистот Иван Пешевски, Национални шуми во оваа состојба се поради децениски грешки и пропусти во рабнотењњето,а кулминација е превработеноста.

Освен во Национални пшуми,незадоволство поради платите има и во градежниот сектор каде исто така е можен штрајк, доколку платите на најниско вработените не достигнат пристојно ниво.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...