HomeМакедонијаДо денес никој од претседателските кандидати ги нема собрано потребните 10.000 потписи...

До денес никој од претседателските кандидати ги нема собрано потребните 10.000 потписи од граѓаните

Published on

До денес ниту еден од 11те канидатите за претседател ги нема собрано потребните 10.000 граѓански потписи, стои во извештајот од ДИК.

Според истиот извештај до овој момент најдобро им оди на Бујар Османи од ДУИ , Максим Димитриевски од ЗНАМ и Билјана Ванковска од Левица. Еве колку потписи поединечно собрал секој од кандидатите досега.

Бујар Османи 8.560 потписи

Максим Димитриевски 5.923

Билјана Ванковска Цветковска 4.478

Стевчо Јакимовски 3.091

Арбен Таравари 1.645

Мерсиха Смаиловиќ 523

Вело Марковски 433

Ѓорѓи Манасков 93

Зорица Цветковска 74

Господин Поповски 10

Томе Николовски 0

Во трката за престижната функција ќе се вклучат и Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, но собирањето потписи на нив не им е нужно, бидејќи според Изборниот законик зад нивната кандидатура можат да застанат и 30 пратеници. На нив претходно им предстои промовирање и на партиските конвенции по што нивните кандидатури ќе бидат и официјални.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...