HomeМакедонијаОдењето во Виена е одлука на родителите, рече денес Маја Манолева

Одењето во Виена е одлука на родителите, рече денес Маја Манолева

Published on

Заменик министерката за здравство Маја Манолева денес посочи дека можќност за лекување на Леонид Индов имало и во Македонија, бидејќи нашиот здравствен систем е значително подобрен во последниот период.

Што се однесува до заминувањето во Виена Манолева вели дека тоа било одлука на родителите во која тие неможат да се мешаат и дека таа стои на располагање.

На прашањето дали ќе се поднесат законски измени за вакви случаи да не се повторуваат во иднина Манолева одговори:

Инаку, Леонид на 6 февруари со хеликоптер на МВР замина во Виена каде треба да подлежи на оперативен зафат, но неколку дена потоа од ФЗО објавиа дека пари за Леонид за лекување во странство не се одобрени.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...