HomeМакедонијаДевет кандидати за претседател во првиот круг – три жени и шест...

Девет кандидати за претседател во првиот круг – три жени и шест мажи

Published on

Денеска се комплетира списокот на кандидатите за претседател на државата. За претседателската фотеља,  претендираат деветмина кандидати, од кои три жени и шест мажи.

Тоа се: Арбен Таравари од албанскиот опозициски блок, Билјана Ванковска од Левица, Вело Марковски како независен кандидат ,Стевче Јакимовски, кандидат од ГРОМ,актуелниот шеф на државата Стево Пендаровски од СДСМ.ДУИ е во трката со актуелниот министер за надворешни работи Бујар Османи.Од ВМРО-ДПМНЕ  кандидат  е  Гордана Силјановска Давкова,

Максим Димитриевски е кандидатот од  партијата ЗНАМ, а за прв пат, на овие претседателски избори, Бошњаците имаат свој кандидат.Се работи за Мерсиха Смаиловиќ, кандидирана од партијата Бошњачки демократски сојуз.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...