HomeМакедонијаАнкета на МРТ: ВМРО-ДПМНЕ во предност пред СДСМ, може да има 54...

Анкета на МРТ: ВМРО-ДПМНЕ во предност пред СДСМ, може да има 54 пратеници

Published on

Во  емисијата Објектив на МРТ беше објавена сублимираната анкета на ИПИС за сите 6 изборни единици, отккао претходно резултатите од сите изборни единици МРТ ги пласираше поединечно

На прашањето „за која партија ќе гласате на претстојните избори?“ на ниво на цела Македонија резултатите се

21,8% за ВМРО-ДПМНЕ,

11,7% за СДСМ,

6,2% за ДУИ,

4,6% за Европскиот сојуз за промени,

3,2% за Левица,

2,7% за движењето ЗНАМ,

2,2% за Алијанса за Албанците,

18,2% не би гласале за ниту една партија,

16,6% не сакале да дадат одговор,

1,3% за друга партија,

а 11,4% не знаеле или немале одговор.

Врз основа на овие резултати и резултатите по изборни единици кои беа објавени изминатите емисии направена е симулација на освоени пратенички места согласно донтовиот модел.

Според оваа симулација во парламентот по изборите

ВМРО-ДПМНЕ би ја имало најбројната пратеничка група со 52 до 54 пратеници,

потоа СДСМ со 26 до 30 пратеници,

ДУИ со 14 до 15 пратеници,

ЕСП со 10-12 пратеници,

АА со 3 ,

Левица со 5 до 6,

а движењето ЗНАМ со 4 до 6 пратеници.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...