HomeРегионАнтивладини протести во Загреб

Антивладини протести во Загреб

Published on

Неколку илјади граѓани денеска се собраа во центарот на Загреб на антивладиниот протест организиран од опозициските партии од левицата и центарот, кои бараат распишување парламентарни избори.

Собрани на плоштадот Св. Одиме на избори!“ бараат да се стави крај на корупцијата, криминалот, грабежите и, како што изјавија организаторите, узурпацијата на власта од ХДЗ (Хрватска демократска заедница).

Протестот беше организиран од 11 парламентарни лево-либерални опозициски партии, меѓу кои и најголемите партии, Социјалдемократската партија (СДП) и Моземо.

Причина за обединување на опозицијата е именувањето на судијата Иван Турудиќ за главен државен обвинител.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...