HomeМакедонијаЗа нови 35 денари се зголемува откупната цена на тутунот. Доцна е,...

За нови 35 денари се зголемува откупната цена на тутунот. Доцна е, се огласија тутунарите

Published on

Откупната цена на тутунот од прва класа “ароматичен“ тутун од реколтата за 2023 година ќе биде повисока за дополнителни 35 денари, одлучи Владата.

Со оваа одлука се одобрува барањето на Тутунски комбинат АД Прилеп за зголемување за 35 денари на откупната цена на тутунот прва класа „ароматичен“ тутун од реколтата за 2023 година да им се исплати на тутунарите.

Идентично треба да постапат и другите откупувачи, а на својот фејсбук профил министерот Бектеши напиша

„Носиме одлуки во интерес на тутунарите“.

Сепак од Националната земјоделска мрежа велат дека оваа одлука е задоцнета.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...