HomeМакедонијаВозачките и патните листови ќе бидат бесплатни

Возачките и патните листови ќе бидат бесплатни

Published on

Возачките дозволи со новото уставно име што ќе се издаваат до крајот на годината ќе бидат бесплатни за граѓаните, изјави денеска на прес Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи,согласно  денешната Владина одлука.

Патните листови како замена за пасошите кои се без новата уставна одредница и македонските граѓани кои се во странство за нив  плаќаа по 30 евра,сега се бесплатни.

На денешната средба со новинарите, Битиќи додаде дека во наредниот период ќе се бара решение како да им се надомести на оние граѓани кои платиле за нови документи, а во меѓувреме повторно платиле за предвремено да ги подигнат со новото уставно име.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...