HomeМакедонијаКЗБ: Да се прогласи епидемија на голема кашлица во Скопје

КЗБ: Да се прогласи епидемија на голема кашлица во Скопје

Published on

Да се прогласи епидемија на голема кашлица во Скопје, предложи Комисијата за заразни болести до надлежните владини институции, поради постојаниот раст на заразени од оваа опасно заболување.

Во овој контекст, Петличковски повторно апелира за редовното вакцинирање на децата со цел за спречување на ширење на болеста.

Засега во  регионот нема евидентирано заразени лица со големата кашлица, информираат денеска од штипскиот и кочански Центар за јавно здравје.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...