HomeМакедонија30 поплаки до Регулаторна стуигнале поради високи сметки за струјата

30 поплаки до Регулаторна стуигнале поради високи сметки за струјата

Published on

30 поплаки досега пристигнале во РКЕ поради високи сметки за потрошена електрична енергија од страна на граѓаните, изјави за Дојче Веле претседателот Марко Бислимовски.

„До сега во РКЕ се пристигнати околу 30 поплаки во однос на висината на сметките за електрична енергија и овој број не отстапува од бројот на поплаки кои што вообичаено ги добиваме во период кога има нова цена“, вели за ДВ првиот човек на регулаторното тело, Марко Бислимоски.

Од ЕВН Хоум тврдат дека значитеклен раст на барањата за корекции на сметките во споредба со изминатите месеци нема.

Во месец декември, во трет блок влегле околу 4,3% одзголемување на потрошувачката на корисниците. Во месец ноември, во трет блок влегле околу 1,7% од домаќинствата, а во четвртиот блок влегле 0,40%. Во месец декември, во трет блок влегле околу 4,3% од домаќинствата, а во четвртиот блок влегле околу 1,3%“, е ставот на компанијата

Без оглед на овие тврдења реакциите на граѓаните се секојдневни

Во однос на претставките од РКЕ апелираат, граѓаните да ја искористат можноста за самоотчитување.

„Тоа го имаме воведено пред неколку години. Таа состојба на броилото која што ќе ја отчита граѓанинот е задолжителна за ЕВН да ја имплементира во нивните сметки“, порачува Бислимоски.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...