HomeМакедонијаКСС на протест поради Законот за административни службеници

КСС на протест поради Законот за административни службеници

Published on

Конфедерацијата на слободни синдикати денес оддржа протест пред собранието одкако станува јасно дека во парламентот ќе биде донесен законот за административни службеници.

Според Ралповски, административните службеници ќе изгубат по 2.500 денари месечно, доколку овој закон биде донесен.

Жестока реакција поради овој закон вчера најави и претседателот на ССМ Слободан Трендафилов кој исто така се закани со протести одкако не им беше дозволено присуство на комисиската расправа во врска со законот.

Синдикатот поддршка за не донесување на овој закон вчера доби од ВМРО – ДПМНЕ, а техничкиот министер за труд и социјална политика Ѓоко Велковски изјави:

Дали ова ќе ја предомисли власта е неизвесно, но законот е со европско знаменце што значи ќе биде усвоен по скратена постапка. Според извори од собранието најверојатно во вака предвидената форма тој ќе биде изгласан на 7ми февруари.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...