HomeМакедонијаПријавувањето за фестивалот за деца Весело Штурче е во тек. Годинава едно...

Пријавувањето за фестивалот за деца Весело Штурче е во тек. Годинава едно дете ќе добие стипендија за учество

Published on

Од 15 јануари започна пријавувањето за фестивалот за деца Весело штурче и истото ќе трае до 1 март, истакна денес музичкиот директор Филип Стевановски.

Од минатата година фестивалот формираше и фонд во соработка со ФРЛЗ каде се собираат средства од подадени кари и други материјали.

Годинава за прв пат, едно дете ќе добие и стипендија за учество, а од ФРЛЗ и фетивалот ги повикаа сите кои можат да дадат дополнителна стипендија или да учествуват во фондот.

Годинава, фестивалот има и јубилеј од 30 години постоење, па за најмладите од организацијата најавуваат многу изненадувања.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...