HomeМакедонија Кoвачевски му ја предаде функцијата Премиер на Џафери

 Кoвачевски му ја предаде функцијата Премиер на Џафери

Published on

Премиерот Димитар Ковачевски денес и официјално му ја предаде функцијата Премиер на Талат Џафери, одкако вчера во Собранието беше избрана Техничка Влада, а Џафери избран за Премиер. Ковачевски на примопредавањето изјави

За досегашниот Премиер изминатите две години не биле лесни но тврди дека многу се направило.Од своја страна, Премиерот на преодната Влада ,Талат Џафери вети работен континуитет.

Според Џафери примарна задача на преодната Влада е спроведување на фер и консензуално прифатливи изборни резултати.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...