HomeМакедонијаБитиќи не е сигурен дали државата до април под контрола ќе ги...

Битиќи не е сигурен дали државата до април под контрола ќе ги стави трговците и нивните екстра профити

Published on

Вицепремиерот за економски прашања  Фатмир  Битики  не е сигурен  дали државата до април   под контрола ке ги стави трговците и нивните екстра профити со изгласување на Законот за нефер  трговски практики.

Не само Битики, туку и министерот Бектеши па и довчерашниот  премиер Димитар  Ковачевски  овој закон  го   сметаат за клучен во ставањето ред  во трговијата   во синџирот  произведувач, прерарботувач , дистрибутер ,трговец и потрошувач. Сега, нивните маржи се  нерегулирани  и тие самостојно ги одредуваат поради што на пазарот има екстремно високи  цени. Овој закон треба да биде регулатор  помегу нив  а крајниот бенефит фер цена за сите.

Прашан за субвенциите за струја,односно, дали  тие ке бидат укинати, Битиќи  одговори.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мирен изборен ден имаше Источниот регион до 17 часот

Источниот регион до 17 часот имаше мирен изборен ден, а гласачи се појавија со...

Сите маркети и други малопродажни места денес беа затворени, но некои компании работеа

Сите малопродажни маркети и други продажни места денес беа затворени и стриктно ја почитуваа...

Паркирање на срамот во Штип

Сите критики ги заслужуваат овие возачи кои агресивно ја уништуваат природата со нивните автомобили...