HomeМакедонијаБислимовски: Во Јануарските сметки за струја ќе го нема надоместокот од 200...

Бислимовски: Во Јануарските сметки за струја ќе го нема надоместокот од 200 денари за пристап на мрежа

Published on

Во сметките за струја за јануари ќе го нема надоместокот од 200 денари за пристап на мрежа, најави денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски.

Денеска пред новинарите,првиот регулатор, објасни дека  декемвриските сметки биле поскапи за овој износ,бидејки, „Електродистрибуција“ вкалкулирала 200 денари надоместок поради неколку отчитувачки групи кои ги има во периодот од 15 декември до 15 јануари. За Регулаторна ова не е грешка.

Дали воведувањето на ефтината тарифа ќе има влијание врз владината субвенција за плаќање на потрошената струја.

Што се однесува за избор на нов универзален снабдувач на струја, тендерот е распишан. Новоизбраниот ќе започне со работа од први јули годинава со мандат од пет години, потсети Бислимовски.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...