HomeСпортСкромниот штипјанец Миовски е хит на Островот на фудбалот. Вреди милиони евра...

Скромниот штипјанец Миовски е хит на Островот на фудбалот. Вреди милиони евра и му претстои голема кариера

Published on

Со многу труд инзвонреден ентузијазам и желба за успех 24 годишниот Бојан Миовски гради успешна интернационална кариера.

Скромниот Бојан тргна од Штип низ неколку македонски клубови, преку Ренова, Макеоднија Ѓорче Петров, Работнички и други за сега да стигне до Абердин во Шкотска. Колку беше тежок патот?

Во моментов за Бојан се интересираат големи фудбалски клубови, а околку него кружат познати европски менаџерски имиња. Гледано од сегa, кога му било најтешко?

Бојан веќе еднаилоп година е  во Абердин, има постигнато 33 гола и тврди дека во Шкотска го игра својот најдобар фудбал и дека одлично се чувствува, но кои се скриените планови?

Инзвонредните настапи му отворија место во македонската национална репрезентација. Каде го гледа местото на нашата селекција во европскиот фудбал?

Иако од Штип излезе неодамна и ретко доаѓа Бојан во ниту еден момент не заборави каде ги направи своите први успешни чекори и на кого му е нај благодарен за неговата кариера.

Штип во својата историја досега имал инзвонредно успешни фудбалери, но неговата сегашна пазарна вредност која веќе е милионска никој не ја достигнал.

Присуството во Штип неминовно го отвара и прашањето за состојбата на Брегалница на дното од првата фидбалска лига.  Дали ги следи состојбите во својот прв клуб?

Иако и самиот за многу млади фудбалери тој веќе станува идол и пример за успех, кој е идолот на Миовски?

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...