HomeМакедонијаГрипот и Варичелата  се во пораст, но опасната Голема кашлица во Штип...

Грипот и Варичелата  се во пораст, но опасната Голема кашлица во Штип засега ја нема 

Published on

Грипот и Варичелата се актуелните сезонски заболувања кои бележат раст, но се во рамките на нормалата за овој период од годината, велат од штипскиот Центар за јавно здравје. На што најчесто се однесуваат пријавите?

Кои возрасни категории се најподложни на овие сезонски заболувања.

Проблемот со Големата кашлица, засега во Штип не е присутна во штипскиот ЦЈЗ,но,Министерот за здравство Фатмир Меџити објасни дека неговата генеза е  поради невакцинирање на децата. Затоа тој денеска го упати следниот повик до родителите. Во истовреме, следи и препораката од ЦЈЗ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...