HomeРегионЛекарите во штрајк: "Преморени сме"

Лекарите во штрајк: “Преморени сме”

Published on

Словенечките лекари денеска стапија во еднодневен штрајк барајќи натамошни преговори со Владата за платите.

„Преморени сме, уморни сме, ги запоставуваме семејствата“.

Синдикатот „Фидес“ одлучи да штрајкува откако Владата на Словенија не одговори на повикот за разговор, пренесува агенцијата „СТА“.Словенечката министерка за здравство, Валентина Преволник Рупел во соопштение рече дека штрајкот е непотребен.Таа смета дека разговорите би можеле да започнат денеска и дека договорот може да биде постигнат многу брзо. Додаде дека Владата на Словенија сака конструктивно да пристапи кон разговорите за да се избегне ескалација, бидејќи „Фидес“ би можел да започне целосен штрајк на 15 јануари.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со едукација за рециклажа, децата од Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на планетата земја

Со едукација за рециклажа, децата од д.г. Вера Циривири Трена го одбележаа Денот на...

Добра идеја, тим и јасен план се потребни за успешна реализација на стартап бизнис,

На годинешната Недела на претприемништвото професори од универзитетот Гоце Делчев во Штип и од...

Јорданов работи без градежна дозвола, истакнаа од СДСМ. Јорданов: Од СДСМ прашуваат зошто се работи

Иван Јорданов  гради набрзина, а потоа  дава изјави , сече ленти и снима филмови, ...