HomeМакедонијаПродавниците, штандовите и киосците нема да работат за Божиќ

Продавниците, штандовите и киосците нема да работат за Божиќ

Published on

Продавниците, штандовите и киосците нема да работат за Божиќ, ова меѓу другото се одлучи на денешната Владина седница, преименувајќи ја одлуката, а поради барање на трговците овие и новогодишните празнични денови да бидат работни за нив.

Владата на Република Северна Македонија на денешната 216-та седница ја промени препораката за работа во недела и за време на божиќните празници во трговијата на мало, донесена на 214-та владина седница – се вели во соопштението.

За потсетување, претходно, а на барање на трговците, Владата донесе одлука на 31 декември 2023 година и 1 јануари 2024 година и 7 јануари и 8 јануари 2024 година да работат продавниците, штандовите и киосците кои вршат трговија на мало.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...