HomeМакедонијаДа не се палат Коледарски огнови,  порачуваат од Брегалничката епархија пред Коледе

Да не се палат Коледарски огнови,  порачуваат од Брегалничката епархија пред Коледе

Published on

Да не се палат Коледарски огнови, бидејки тие не се во духот на Православната вера и празникот Коледе, порачаа денес од Брегалничката епархија. Дрвата да се поделат на сиромашни семејства.

Зошто МПЦ ОА не ги одобрува коледарските огнови

Од утре започнуваат Божиќните чествувања.

По Божиќ започнува пријавувањето на граѓаните кои ќе сакаат да го фатат Чесниот крст за празникот Водосвет или Водици. Старосната граница на лицата кои можат да се пријавуваат е над 16 години, да се крстени и да го поминат задолжителниот лекарски преглед, најави денес свештеникот Добрица Јанев.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Апсурд, незадоволство и петиција. Еден жител ја кочи реконструкцијатав на патот Делчево – Габрово

Само еден жител од делчевското село Габрово ја кочи реконструкцијата на регионалниот пат Делчево-Габрово. Незадоволни,...

Меѓународен ден на Децата на улица. Зошто на улиците се само деца Роми ?

Скоро сите деца на улица се од Роми, потенцира Васка Бајрамовска-Мустафа, советничка на омбудсманот...

Рачно изработен кујнски прибор од дрва. Љубов на дедо Санде од Врсаково

76 годишниот дедо Санде од Врсаково веќе половина век изработува кујнски прибор од дрва,...