HomeМакедонијаУгостителските услуги во ноември поскапи од октомври за 0,1 отсто

Угостителските услуги во ноември поскапи од октомври за 0,1 отсто

Published on

Цените на угостителските услуги за периодот јануари – ноември 2023 година, во споредба со истиот период лани се зголемени за 10.1 %, додека во однос на декември 2022 година, е се повисоки за 4.1 %, соопшти Државниот завод за статистика.

Цените на угостителските услуги во ноември, пак, во споредба со октомври годинава се зголемен за 0.1 отсто.

Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Храна за 0.2 %. Индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2023 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 6.2 %.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски пред парламентот наидовме на опљачкана држава и кримал на секаде

Наследивме опљачкана држава и кримаинал на секаде околу нас но за 30 дена од...

Угледниот професор Бранимир Јовановиќ алармира : за камати годишно плакаме повеке отколку за пензии и социјална помош

Постојат два загрижувачки индикатори поврзани со ребалансот на Буџетот за 2024 година што новата...

СДСМ повторно  поставува прашања за имотот на Јанушев и Тошковски

СДСМ  денес повторно поставува прашања за имото на Игор Јнаушев и Панче Тошковски. Првиот...