Над 80 хектари нискостеблеста  шума е пепел. Во атарите на Селце и Драгоево 

Над 80 херктари нискостеблеста шума се пеплосани во атарите на штипските села Селце и Драгоево. Од утринава се појавија дури 11 нови локации на разгорување. Жителите...

Мајсторот на две тркала од Штип на мото патеките се бори сам против сите

Штип има извонреден мајстор на две тркала. Тој е интелигентен, брз, неверојатно храбар, одлучен но и рака на срце исклучително ризичен возач. Моторот и...

Летни одмори. Се нудат дестинации за кои и не сте слушнале. 

Сезоната на одмори ги отвара сите планови и  патишта  за егзотични доживувања и  мирни денови. Изборот е неверојатно голем   зашто се нудат дестеницаии за...
spot_imgspot_img

Со уредување на тротоарските површини се финализира рехабилитацијата на ул 11 Октомври и нејзините краци

Денешното уредување на тротоарските површини е финализација на комплетната реконструкција на улицата 11 Октомври...

Започна одбележувањето на хоризонталната сигнализација во Штип

Безбедноста на пешаците и подобрата прегледност за учесниците во сообраќајот е причината, ЈП Стипион...

Има (ли) смисла

Гест за респект од аптека ,, Хигија” Овој пример кој што денес е веројатно најдобриот...

Над 80 хектари нискостеблеста  шума е пепел. Во атарите на Селце и Драгоево 

Над 80 херктари нискостеблеста шума се пеплосани во атарите на штипските села Селце и Драгоево. Од утринава се појавија дури 11 нови локации на разгорување. Жителите...

Балкан Грција

Стефанос Каселакис: Ако Договорот од Преспа е штетен, направете корисен со ВМРО Ако Владата и премиерот сметаат дека Договорот од Преспа е штетен, нека оди...

БАЛКАН ХРВАТСКА

Силно невреме и портокалово предупредување Поради силно невреме на островот Крк, пожарникарите извршиле 23 интервенции во текот на ноќта и претпладнето, дознава во петокот од...

Шведска е шокирана од македонската трагедија. Татко си го уби 10 годишниот син

Шведска е шокирана од незапамтената трагедија на македонското иселеничко семејство Атанасови, откако на 8ми јануари таткото Делче Атанасов го уби својот 10 годишен син. Трагедијата...

Снежно невреме во Словенија, под Триглав висината на снежната покривка е 1,5 метар

Снежно невреме во текот на ноќта и утринава предизвика проблеми низ Словенија, а најмногу снег има во Кредарица кај Триглав, каде наврнаа метар и...

Земјотрес од 5,1 степен го погоди Истанбул, нема информации за жртви

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во реонот на Истанбул. Земјотресот се случил во 10:42 часот по локално време...

Игор Дамјанов актер, шоумен и господар на етерот во Бугарија од Виница

Игор Дамјанов е медиумски славна личност во Бугарија. Тој е актер, шоумен, стенд ап комичар, водител и едноставно омилено лице. Игор во себе има неверојатен...

Тимот од четворица штипјани го освои првото место во категорија  Team Building-трка на 5 километри

Тим од четворица штипјани го освои првото место во категорија  Team Building-трка на 5 километри на познатиот маратон ОхридТрчат кој се одржa изминатиот викенд...

Голем ракометен талент се појави во Штип. Андон Арсов ќе оди во кампот на славниот Лука Циндрич

14 годишниот Андон Арсов е новиот голем ракометен талент од Штип. Арсов од пионерската школа на Текстилец, замина во европскиот гигант Вардар, каде ја...

Прием кај штипскиот градоначалник. Боксерите на Пинк Пантер освоиа трофеи

Освоените четири златни трофеи на штипскиот боксерски клуб Пинк Пантер на меморијалниот турнир "Јордан Мијалков" ", денес повод за прием кај градоначалникот Иван Јорданов. Јорданов...